%HTMLlat1; %HTMLsymbol; %HTMLspecial; <"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
Main menu:
Współzawodnictwo sportowe w Taekwon-do ITF przebiega w 4 konkurencjach:
TUL - układy formalne
MATSOGI - walka sportowa
TUKGI - techniki specjalne
WEE RYOK - testy siły
TUL: Współzawodnictwo w układach formalnych
Współzawodnictwo w konkurencji układów formalnych rozgrywane jest systemem pucharowym, osobno dla kobiet i osobno dla mężczyzn. Konkurencję układów formalnych ocenia zespół złożony z 5 sędziów, co uniemożliwia powstawanie remisów.
W rozgrywkach indywidualnych zawodnicy występują parami, wykonując jednocześnie układ wskazany przez sędziów, po czym następuje wskazanie zwycięzcy większością głosów. Obowiązuje zasada, że parze zawodników o różnym stopniu poleca się wykonać układ odpowiadający stopniowi niższemu.
W rozgrywkach drużynowych obie drużyny występują jedna po drugiej, w kolejności wskazanej przez losowanie, wykonując 2 układy formalne, jeden dowolny i jeden wskazany przez zespół sędziowski. Do dalszych rozgrywek przechodzi drużyna wskazana większością głosów sędziów. W rozgrywkach drużynowych podstawowym kryterium oceny jest stopień zgrania zespołu.
MATSOGI Współzawodnictwo w walce sportowej
Konkurencja walki we współzawodnictwie indywidualnym rozgrywana jest systemem pucharowym w kilku kategoriach wagowych.
Konkurencja walki we współzawodnictwie drużynowym rozgrywana jest bez ograniczenia wagi członków drużyn.
Po ustaleniu kolejności drogą losowania, kapitan jednej z drużyn wystawia zawodnika, po czym kapitan drugiej dobiera ze składu swojej drużyny zawodnika do walki. Po każdej walce wystawia zawodnika do walki jako pierwsza drużyna przeciwna. Żaden zawodnik nie może wziąć udziału w walkach dwa razy. Wygrywa drużyna, która odniesie większą ilość zwycięstw.
Walka w Taekwon-do ITF trwa 2x2 minuty efektywnej walki w eliminacjach i 3x2 minuty w finale (w kategorii wiekowej juniorów młodszych i juniorów walka trwa 2x1,5 minuty), z jednominutowymi przerwami.
System punktowania walki Taekwon-do ITF preferuje uderzenia trudne technicznie, premiując:
3 PUNKTAMI:
technikę nożną skierowaną na głowę przeciwnika technikę nożną z wyskoku na głowę przeciwnika
2 PUNKTAMI:
technikę nożną z ziemi skierowaną na tułów przeciwnika technikę nożną z wyskoku skierowaną na tułów przeciwnika
1 PUNKTAMI:
technikę ręczną z ziemi skierowaną na głowę lub tułów przeciwnika technikę ręczną z wyskoku skierowaną na głowę lub tułów przeciwnika
W walce sportowej Taekwon-do ITF wzbronione są:
unikanie walki podcięcia techniki rzutów silny kontakt stosowanie uderzeń łokciami, kolanami oraz głową atakowanie leżącego przeciwnika kierowanie ataku na części ciała szczególnie wrażliwe na urazy: plecy, stawy kończyn, kark, tył głowy i genitalia
Zawodnicy przystępują do walki w ochraniaczach na ręce, golenie, stopy i krocze.
TUKGI Współzawodnictwo w technikach specjalnych
Techniki specjalne są konkurencją o najwyższym stopniu trudności. Polegają one na wykonaniu danego rodzaju kopnięcia pokonując maksymalną wysokość lub odległość. Próba zostaje zaliczona, jeśli zawodnikowi uda się rozbić na danej wysokości lub odległości jedną deskę o wymienionych wymiarach, zachowując poprawność techniczną danego kopnięcia.
Deski umieszczane są w stojakach odpowiedniej konstrukcji, pozwalającej regulować wysokość i ustawienie (w pionie, w poziomie) celu. Techniki polegające na pokonaniu maksymalnej odległości wykonuje się przeskakując dwie przeszkody o wysokości 70 cm umieszczonych w odpowiedniej odległości od siebie. Dla zaliczenia tej techniki specjalnej na danej odległości, oprócz rozbicia deski znajdującej się za przeszkodami wymagane jest nienaruszenie przeszkód podczas skoku (pomiędzy stojakami przeciągnięte są wstęgi papieru).
Konkurencja technik specjalnych mężczyzn przewiduje następujące ich rodzaje:
Kopniecie wzwyż przednią częścią podeszwy stopy w wyskoku (Dwimyo Nopi Apcha Busigi). Kopniecie boczne zewnętrzną krawędzią stopy w locie w dal ponad przeszkodą (Dwimyo Nomo Balkal Yopcha Jirugi). Kopniecie boczne zewnętrzną krawędzią stopy w wyskoku po obrocie w powietrzu o 360° (Dwio Dollmyo Yopcha Jirugi). Kopniecie okrężne przednią częścią podeszwy stopy w wyskoku (Dwimyo Dollyo Chagi). Kopniecie okrężne odwrotne piętą po obrocie z wyskoku (Dwimyo Bandae Dollyo Chagi).
Konkurencja technik specjalnych kobiet przewiduje następujące ich rodzaje:
Kopniecie wzwyż przednią częścią podeszwy stopy w wyskoku (Dwimyo Nopi Apcha Busigi). Kopnięcie boczne zewnętrzną krawędzią stopy w locie w dal ponad przeszkodą (Dwimyo Nomo Yopcha Jirugi). Kopniecie okrężne przednią częścią podeszwy stopy w wyskoku (Dwimyo Dollyo Chagi).
WEE RYOK: Współzawodnictwo w testach siły
Test siły w Taekwon-do ITF polega na rozbiciu maksymalnej ilości desek o znormalizówanych wymiarach 30 x 30 cm i grubości 2 lub 2,4 cm, umieszczonych w stojaku odpowiedniej konstrukcji, zapewniającym jednakowe warunki wszystkim zawodnikom przystępującym do konkurencji.
Test siły mężczyzn przewiduje następujące rodzaje rozbić:
rozbicie ciosem prostym przednią powierzchnią pieści (Ap Joomuk Ap Jirugi) rozbicie ciosem bocznym łokciową krawędzią otwartej dłoni (Sonkal Yop Taerigi) rozbicie kopnięciem bocznym zewnętrzną krawędzią stopy (Balkal Yopcha Jirugi) rozbicie kopnięciem okrężnym przednią powierzchnią podeszwy stopy (Apkumchi Dollyo Chagi) rozbicie kopnięciem okrężnym odwrotnym piętą po obrocie (Dwitchook Bandae Dollyo Chagi)
Test siły kobiet przewiduje następujące rodzaje rozbić:
rozbicie ciosem bocznym łokciową krawędzią otwartej dłoni (Sonkal Yop Taerigi) rozbicie kopnięciem bocznym zewnętrzną krawędzią stopy (Balkal Yopcha Jirugi) rozbicie kopnięciem okrężnym przednią powierzchnią podeszwy stopy (Apkumchi Dollyo Chagi)
Rozbicia wykonywane są na wysokości piersi zawodnika, tj. między 150 a 170 cm w zależności od wzrostu rozbijającego. Deski znajdują się przy tym w ułożeniu pionowym.
TECHNIKI SPECJALNE:
WYSOKOŚĆ TAŚMY W TECHNIKACH TIMYO NOMO YOP CHA JIRIGI:
KATEGORIE WAGOWE:
KONKURENCJA TESTÓW SIŁY:
Wysokości / odległości oraz ilość desek kontroluje Sędzia Główny Planszy.