%HTMLlat1; %HTMLsymbol; %HTMLspecial; <"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> MKS Śląsk Świętochłowice - oficjalna strona sekcji taekwondo - www.slaskswietochlowice.org


Go to content

Main menu:


Goście online:


1964

W lutym tego roku powstaje Związek Taekwon-do w Singapurze oraz rozpoczyna się formowanie związku w Brunei (wyspa Borneo). Jeszcze w tym roku ambasador Choi udaje się do Wietnamu w celu nauczania wyższych układów formalnych Taekwon-do, udoskonalonych po latach badań, w grupie instruktorów reprezentowanych osobiście przez ppłk. Park Joon Gi. Rozpoczyna to nową erę, ponieważ dzięki eliminacji pozostałości technik Karate, można było odróżnić Taekwon-do od od tej sztuki walki. Po swoim powrocie do kraju, gen. Choi zostaje ponownie wybrany Prezydentem Koreańskiego Związku Taekwon-do, co umożliwia mu podjęcie działań ukierunkowanych na oczyszczenie organizacji Taekwon-do z wpływów obecnych w niej ugrupowań politycznych.


1965

Ambasador Choi, emerytowany dwugwiazdkowy generał, zostaje powołany przez Rząd Republiki Korei do poprowadzenia misji dobrej woli prezentującej Taekwon-do w NRF (RFN), Włoszech, Turcji, Zjednoczonej Republice Arabskiej, Malezji i Singapurze. Podróż ta jest znacząca z tego względu, że po raz pierwszy w historii Korei, Taekwon-do ogłoszono jako jej narodową sztukę walki. Stanowi to podstawę nie tylko do założenia związków Taekwon-do w tych krajach, ale także formacji znanej obecnie jako Międzynarodowa Federacja Taekwon-do.


1966.03.22

Powstaje Międzynarodowa Federacja TaeKwon-Do (International TaeKwon-Do Federation - ITF) z siedzibą w Seulu. Jej prezydentem został Generał Choi Hong Hi (IX DAN). Obecnie siedziba znajduje się w Wiedniu. Organizacja obejmuje związki narodowe Wietnamu, Malezji, Singapuur, NRF, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Włoch, Egiptu i Korei.


1967-72

To okres najliczniejszych podróży gen. Choia oraz jego drużyny pokazowej propagującej Taekwon-do na całym świecie. Opracowane zostają szczegółowe regulaminy dotyczące rywalizacji sportowej i rozgrywane pierwsze zawody. Międzynarodowe podróże oraz seminaria szkoleniowe dla instruktorów prowadzone przez Choia trwały do 2002 r.


1967

Gen. Choi otrzymuje medal I Stopnia za Szczególne Osiągnięcia (First Class Distinguished Service Medal) od Rządu Wietnamu. Pomaga on też w utworzeniu Koreańsko-Wietnamskiej Fundacji Taekwon-do, pod przewodnictwem generała Tran Van Donga. W tym samym roku, powstaje również Związek Taekwon-do w Hong Kongu.


1967.08

Choi uczestniczy w Ogólnoamerykańskim Turnieju Taekwon-do, odbywającym się w Chicago, (stan Illinois), gdzie brierze udział w rozmowach z czołowymi instruktorami dotyczących propagacji, ujednolicenia oraz kierunków rozwoju Związku Taekwon-do Stanów Zjednoczonych. Owocem tej wizyty jest oficjalne zarejestrowanie Związku Taekwon-do Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, D. C.


1967.09.26

To data oficjalnego zarejestrowania Związku Taekwon-do Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, D. C. Jest to owoc wizyty gen. Choi na turnieju w sierpniu (patrz wyżej). W trakcie wizyty Choi spotyka się też z Robertem Walsonem, posiadaczem IV Dan, a także jednym z najznakomitszych autorytetów amerykańskich w dziedzinie Taekwon-do, mając na uwadze rozpoczęcie przygotowań do wydania nowej edycji książki poświęconej Taekwon-do. Pod koniec 1967 roku, gen. Choi zaprosza do siedziby ITF w Seulu sensei (mistrza) Masutatsu Oyamę w celu kontynuacji dyskusji rozpoczętej w Hakone, w Japonii, nad ewentualnym porzuceniem przez mistrza Oyamę technik Karate na rzecz technik Taekwon-do. Jeszcze w tym roku prezydent ITF, na żądanie Generalissimusa Czang Kaj Szeka, wybier pięciu instruktorów spośród Sił Zbrojnych Tajwanu. Żądanie zostaje przekazane przez generała Chung II Kwon, ówczesnego premiera Południowej Korei.


1968

Generał Choi zkłada wizytę we Francji, jako główny reprezentant Rządu Koreańskiego na Międzynarodowym Sympozjum Sportów Wojskowych, odbywającemu się w Paryżu. Głównym tematem programu jest Taekwon-do. Delegaci z 32 krajów obserwowali pokazy Taekwon-do w wykonaniu grupy ekspertów. Również w tym roku powstał Brytyjski Związek Taekwon-do, zaś gen. Choi odwiedził Hiszpanię, Holandię, Kanadę, Belgię oraz Indie z myślą o propagowaniu tam Taekwon-do. Po powrocie do Korei, Choi otrzymuje Nagrodę I Klasy za Badania w Dziedzinie Sportu (First Sports Research Award) od Republiki Korei za wkład w rozwój koreańskiej sztuki walki.


1969

Choi wyjeżdża do Południowo-Wschodniej Azji, by osobiście nadzorować przygotowana krajów tego regionu do I Azjatyckiego Turnieju Taekwon-do, który odbył się we wrześniu w Hong Kongu. Bezpośrednio po zakończeniu turnieju, wyrusza w podróż obejmującą dwadzieścia dziewięć krajów, w celu spotkania się z instruktorami oraz zebrania fotografii do pierwszego wydania opracowania pt. "Taekwon-do" (copyright 1972).


1970.08

Gen. Choi wyjeżdża w podróż po Południowo-Wschodniej Azji, Kanadzie, Europie i Środkowym Wschodzie. W każdym z dwudziestu krajów prowadzi seminaria dla instruktorów międzynarodowych, a także pomaga w promocji i unifikacji Międzynarodowej Federacji Taekwon-do. W trakcie tych podróży, Choi wykazuje szczególne zainteresowanie promowaniem Taekwon-do pośród młodzieży. Prezydent Międzynarodowej Federacji Taekwon-do w znacznym stopniu przyczyna się do wprowadzenia tej sztuki na licznych uniwersytetach europejskich i amerykańskich na Środkowym i Dalekim Wschodzie.


Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna


/Wszelkie prawa zastrzeżone// Projekt i wykonanie: Monika Kalus //30.11.2009 / | strzyga666@vp.pl

Back to content | Back to main menu